Present and Former Officers

Governor

D. E. Smith, Columbia (1917-1919), (1921-1936), (1937-1939)

L. G. Simons, Hunter College (1930-1931)

T. C. Fry, Bell Labs (1931-1933)

H. F. NacNeish, Brooklyn College (1944-1946)

F. H. Miller, Cooper Union (1948-1950)

J. H. Bushey, Hunter College (second vice-pres. of MAA) (1951)

T. F. Cope, Queens College (1951-1954)

R. M. Foster, Poly. Inst. of Bklyn (1954-1957)

J. H. Bushey, Hunter College (1957-1959)

Morris Kline, N.Y.U. (1959-1961)

C. T. Salkind, Poly. Inst. of Bklyn. (1961-1963)

J. N. Eastham, Queensborough Comm. Coll. (1963-1966)

A. Schwartz, City College (1966-1969)

G. Freilich, City College, Queens College (1969-1972)

M. Jordan, Brooklyn College (1972-1975)

W. Zlot, New York University (1975-1978)

Harold N. Shapiro, New York University (1978-1981)

Donald J. McCarthy, St. John's University (1981-1984)

John A. Thorpe, SUNY Stony Brook (1984-1987)

Robert Bumcrot, Hofstra University (1987-1990)

Lily E. Christ, John Jay College (CUNY) (1990-1993)

Theresa J. Barz, St. John's University (1993-1996)

Bernard Sohmer, City College (CUNY) (1996-1999)

Joseph Malkevitch, York College (CUNY) (1999-2002)

Raymond N. Greenwell, Hofstra University (2002-2005)

Jack Winn, SUNY Farmingdale (2005-2008)

Henry Ricardo, Medgar Evers College (2008-2011)

Dan King, Sarah Lawrence College (2011-2014)

Abraham S. Mantell, Nassau Community College (SUNY) (2014-2017)

 

Chair

T. F. Cope, Queens College (1941)

H. F. MacNeish, Brooklyn College (1942)

C. C. MacDuffie, Hunter College (1943)

R. M. Foster, Polytechnic Institute of Brooklyn (1943)

J. H. Bushey, Hunter College (1944)

F. H. Miller, The Cooper Union (1945)

H. E. Wahlert, New York University (1946)

W. H. H. Cowles, Pratt Institute (1947)

R. A. Johnson, Brooklyn College (1948)

B. P. Gill, City College (1949)

B. A. Welch, Manhattan College (1950)

J. Singer, Brooklyn College (1951)

L. F. Ollman, Hofstra College (1952)

W. H. Fogerstrom, City College (1953)

H. F. Fehr, Teachers College (1954)

A. B. Brown, Queens College (1955)

M. Rees, Hunter College (1956)

J. N. Eastham, The Cooper Union (1957-1958)

Azelle Waltcher, Hofstra College (1959-1960)

J. P. Russell, Polytechnic Institute of Brooklyn (1961-1962)

A. Schwartz, City College (1963-1964)

W. Cassidy, St. John's University (1965-1966)

M. Jordan, Brooklyn College (1967-1968)

Mary P. Dolciani, Hunter College (1969-1970)

M. J. Hellman, Long Island University (1971-1972)

I. H. Rose, Lehman College (1973-1974)

G. Freilich, Queens College (1975-1976)

Robert J. Bumcrot, Hofstra College (1977-1978)

G. Isaacs, Lehman College (1979-1980)

Theresa J. Barz, St. John's University (1981-1983)

Warren Page, New York City Technical College (CUNY) (1983-1985)

Alan Chutsky, Queensboro Community College (CUNY) (1985-1987)

Lily E. Christ, John Jay College (CUNY) (1987-1989)

David Seppala-Holtzman, St. Joseph's College (1989-1991)

Bernard Sohmer, City College (CUNY) (1991-1993)

Bruce H. Stephan, Webb Institute (1993-1995)

Alan C. Tucker, SUNY Stony Brook (1995-1997)

Susan L. Forman, Bronx Community College (1997-1999)

Raymond N. Greenwell, Hofstra University (1999-2001)

Jack Winn, SUNY Farmingdale (2001-2003)

Abraham S. Mantell, Nassau Community College (SUNY) (2003-2006)

Dan King, Sarah Lawrence College (2006-2009)

Farley Mawyer, York College (CUNY) (2009-2012)

Jerry Ianni, Laguardia Community College (CUNY) (2012-2015)

Elena Goloubeva, Webb Institute (2015-2018)


Vice Chair for Four-Year Colleges

H. E. Wahlert, New York University (1945)

W. H. H. Cowles, Pratt Univ. (1946)

Brother Bernard Alfred, Manhattan Coll. (1947)

T. F. Cope, Queens College (1948)

L. F. Ollman, Hofstra (1949)

J. Singer, Brooklyn (1950)

L. H. Ollman, Hofstra (1951)

W. F. Fagerstrom, City College (1952)

H. F. Fehr, Teachers College (1953)

A. B. Brown, Queens (1954)

M. Rees, Hunter (1955)

J. N. Eastham, The Cooper Union (1956)

E. R. Stabler, Hofstra College (1957)

Azelle Waltcher, Hofstra College(1958)

J. Russell, Brooklyn Poly. (1959-1960)

A. Schwartz, City College (1961-1962)

W. Cassidy, St. John's (1963-1964)

M. Jordan, Brooklyn (1965-1966)

J. Houle, Pace (1967-1968)

M. J. Hellman, L.I.U. (1969-1970)

I. Rose, Lehman (1971-1972)

G. Freilich, Queens (1973-1974)

M. Nadler, Pace (1975-1976)

G. Isaacs, Lehman (1977-1978)

Theresa J. Barz, St. John's Univ. (1979-1980)

John A. Thorpe, SUNY Stony Brook (1981-1983)

V. F. Pohle, Adelphi University (1983-1985)

James V. Peters, Long Island University (1985-1987)

Ronald I. Rothenberg, Queens College (1987-1989)

Bruce H. Stephan, Webb Institute (1989-1991)

Albert V. Novikoff, New York University (1991-1993)

Sandra Pulver, Pace University (1993-1995)

Raymond N. Greenwell, Hofstra University (1995-1997)

Sandra Pulver, Pace University (1997-1999)

Mary Joan Collison, Molloy College (1999-2001)

Henry Ricardo, (CUNY) Medgar Evers College (2001-2003)

Sandra Monteferrante, Dowling College (2003-2006)

David Seppala-Holtzman, St. Joseph's College (2006-2009)

Elena Goloubeva, Webb Institute (2009-2012)

Janet Liou-Mark, New York City College of Technology (CUNY) (2012-2015)

Johanna Franklin, Hofstra University (2015-2018)

 

Vice Chair for Two-Year Colleges

Norman Schaumberger, Bronx Community College (1967-1968)

Erwin Just, Bronx Comm. Coll. (1969-1970)

H. Kleiman, Queensborough Comm. Coll. (1971-1972)

Erwin Just, Bronx Comm. Coll. (1973-1974)

H. Siner, Staten Island Comm. Coll. (1975-1976)

F. R. Buianouckas, Bronx Comm. Coll. (1977-1978)

L. M. Levine, Queensborough Comm. Coll. (1979-1980)

Douglas S. Brown, Nassau Community College (SUNY) (1981-1983)

Geoffrey R. Akst, Borough of Manhattan Community College (CUNY) (1983-1985)

Peter Herron, Suffolk Community College (SUNY) (1985-1987)

Mona A. Fabricant, Queensboro Community College (CUNY) (1987-1989)

Susan L. Forman, Bronx Community College (1989-1991)

Maria A. Reid, Burough of Manhattan Community College (CUNY) (1991-1995)

Sheldon P. Gordon, Suffolk Community College (SUNY) (1995-1997)

Humberto CaƱate, Hostos Community College (CUNY) (1997-1999)

Abraham S. Mantell, Nassau Community College (SUNY) (1999-2001)

Emad Alfar, Nassau Community College (SUNY) (2001-2003)

Laurie Delitsky, Nassau Community College (SUNY) (2003-2006)

Jerry Ianni, Laguardia Community College (CUNY) (2006-2009)

Janet Liou-Mark, New York City College of Technology (CUNY) (2009-2012)

Chia-Ling Lin, Nassau Community College (SUNY) (2012-2015)

Ida Klikovac, Nassau Community College (SUNY) (2015-2018)

Vice Chair for High Schools

J. A. Swenson, Jackson High School (1941)

E. E. Kramer-Lasser, Jefferson High School (1942)

M. Peters, New Utrecht High School (1943)

N. Lazer, Midwood High School (1944).

M. Hertzig, Forest Hills High School (1946)

G. G. Ross, Erasmus Hall High School (1947)

H. D. Ruderman, Aviation Trades High School (1948)

A. Wayne, Automotive Trade High School (1949)

I. A. Dodes, Bronx Science High School (1950)

E. I. Shapiro, Lincoln High School (1951)

H. D. Ruderman, Aviation Trades High School (1952)

C. Salkind, Tilden High School (1953)

D. H. Frank, Forest Hills High School (1954)

B. Rich, Brooklyn Tech. High School (1955)

I. Dodes, Bronx Science High School (1956)

R. Walter, Aviation Trades High School (1957-1958)

G. Grossman, Taft High School (1959-1960)

L. Schlumpf, Jackson High School (1961-1962)

T. Reardon, Fordham Prep. (1963-1964)

B. Bold, Stuyvesant High School (1965-1966)

I. Eiven, Springfield Gardens High School (1967-1968)

W. Manheimer, John Bowne High School (1969-1970)

I. Ewen, John Dewey High School (1971-1972)

V. Siener, Schreiber High School (1973-1974)

H. Ruderman, Hunter College High School (1975-1976)

A. Kalfus, Babylon High School (1977-1978)

H. Ruderman, Hunter College High School (1979-1980)

Cecile M. Cohen, Horace Mann School (1981-1983)

Sheila Krilov, Hunter College High School (1983-1985)

Diana M. Lisica, Xavier High School (1985-1987)

Carl Goodman, Benjamin Cardoza High School (1987-1989)

Kenneth Tom, Bishop Ford High School (1989-1991)

David Wayne, Oceanside High School (1991-1993)

Steven Conrad, Roslyn High School (1993-1995)

Ira Wolf, SUNY Stony Brook (1995-1997)

Mark Saul, Bronxville Public Schools (1997-1999)

Paul Cinco, Flushing High School (1999-2001)

Judith E. Broadwin, Jericho High School (2001-2003)

Ann Davidian, MacArthur High School (2003-2006)

Chris Bergersen, MacArthur High School (2006-2009)

Nathaniel Silver, Brooklyn Technical High School (2009-2012)

Ken Gittelson, Benjamin Cardozo High School (2012-2015)

Rosa Quagliata, Wellington C. Mepham High School (2015-2018)


Secretary

H. E. Wahlert, New York University (1941-1944)

C. B. Boyer, Brooklyn College (1945-1946)

J. Singer, Brooklyn College (1947-1949)

H. S. Kieval, Brooklyn College (1950-1952)

E. M. Hove, Hofstra College (1953-1954)

Azelle (Brown) Waltcher, Hofstra College (1955-1957)

J. Jensen, Poly. Inst. of Bklyn. (1958)

Mary P. Dolciani, Hunter College (1959-1964)

M. Hagen, Pace College (1965-1966)

Theresa J. Barz, St. John's University (1967-1968)

G. Glier, Bronx Comm. Coll. (1969-1970)

R. Jacobacci, St. John's University (1971-1976)

Lily E. Christ, John Jay College (CUNY) (1976-1985)

Luke F. Mannion, St. John's University (1985-1991)

Farley Mawyer, York College (CUNY) (1991-2000)

Dan King, Sarah Lawrence College (2000-2003)

Henry Ricardo, Medgar Evars College (CUNY) (2003-2009)

Emad Alfar, Nassau Community College (SUNY) (2009-2015)

Satyanand Singh, New York City College of Technology (CUNY) (2015-2018)

 

Treasurer

F. H. Miller, Cooper Union (1941-1944)

Aaron Shapiro, Midwood High School (1945-1972)

Howard Kleiman, Queensborough Comm. Coll. (1973-1979)

Robert G. Payton, Adelphi University (1980-1994)

Jack Winn, SUNY Farmingdale (1994-1999)

Dean Nataro, Nassau Community College (1999-2006)

Mohammad Javadi, Nassau Community College (2006-2015)

Armen Baderian, Nassau Community College (SUNY)(2015-2018)