Meetings and Events
       Fall 2018
         Announcement
         Call for Papers
         Meeting Registration Form
               
        Meeting Info
            Preliminary Program
            Lodging & Directions
         
        Past Meetings
        Future Meetings
        National Events
        Other Events
        Local Checklist

Newsletters
        Current Newsletter
        Section Chair Statement
        Section Representative's Report
        Section News
        Columns
        Conference Pictures
        Section History
        Past Newsletters
        Submissions

Governance
        Executive Board
        Committees
        Section Bylaws
        Past Members

ICMC
        Registration Forms
        Results & Test Archive
        Past Winners

Section Awards
        Service
        Teaching
        MAA Service
Schools and Outreach
        Indiana Schools
        College Visitors Program
Indiana Project NExT
Various Links

Home


2018-2019 Standing Committees

Nominating Committee

Michael Karls, Ball State University (2016-2019)
mkarls (at) bsu.edu

Tiffany Kolba, Valparaiso University (2017-2020)
tiffany.kolba (at) valpo.edu

Ranjan Rohatgi, St. Mary's College
(2018-2021)
rrohatgi (at) stmarys.edu

Distinguished Service Award Selection Committee

Mel Royer, Indiana Wesleyan University (2017-2020)
melvin.royer (at) indwes.edu


Mindy Capaldi, Valparaiso University (2016-2019)
mindy.capaldi (at) valpo.edu

Will Green, Rose-Hulman Institute of Technology (2018-2021)
green (at) rose-hulman.edu

Distinguished Teaching Award Selection Committee

Lara Pudwell, Valparaiso University
lara.pudwell (at) valpo.edu
Section Chair

Andy Rich, Manchester University
africh (at) manchester.edu
Past Chair

Daniel Kiteck, Indiana Wesleyan University
daniel.kiteck (at) indwes.edu
Past Past Chair and Committee Chair

Alain Togbe, Purdue University Northwest
atogbe (at) pnw.edu
Past Past Past Chair

Haseeb Kazi, Trine University
kazih (at) trine.edu
Previous year's award recipient

The Nominating Committee and the Distinguished Service Award Selection Committee are appointed by the Chair with the advice of the Executive Board. Current practice appoints members for three-year rotating terms. As specified by a motion passed by the Section on April 11, 1992, the Distinguished Teaching Award Selection Committee consists of the Current Chair, Past Chair, Past Past Chair (serving as committee chair), Past Past Past Chair, and the previous year's award recipient.

Committees and Appointed Positions

William Turner Wabash College turnerw (at) wabash.edu Newsletter Editor Since 2008
Adam Coffman IPFW coffmana (at) ipfw.edu Abstracts Editor Since 2014
Rick Gillman Valparaiso University rick.gillman (at) valpo.edu Historian of the Section Since 2015
Lauren Decker Trine University deckerl (at) trine.edu Assistant Historian of the Section Since 2015
(vacant)     Regional Coordinator of the American Mathematical Competition  
David Housman Goshen College dhousman (at) goshen.edu Indiana Section Visitors Program Coordinator Since 2012

 

Indiana Project NExT committee

(Interm) Livia Hummel
(University of Indianapolis)
Livia Hummel (University of Indianapolis)
Tiffany Kolba (Valparaiso)
Manda Riehl (Rose-Hulman)

Coordinator

Vice Coordinator
Secretary
Treasurer

2017-2018

2016-2018
2017-2019
2017-2019

 

 

MAA Indiana Section Excel files:
[Indiana Liaisons (updated 2015) and Dept Heads (updated 2015)]

---
Comments? Email the Public Information Officer.
MAA online Disclaimer